środa, 19 maja 2010

Okruchy dnia ( Remains of the day)
Akcja: 1935/1958
Fabuła: Ekranizacja powieści Kazuo Ishiguro, której centrum stanowi, reprezentująca stary porządek ,postać kamerdynera Stevensa. Podejmowana przezeń próba przywrócenia dawnego blasku rezydencji Darlington Hall, połączona z zamiarem odnowienia zażyłości z byłą ochmistrzynią, panną Kenton staje się pretekstem do nostalgicznej retrospekcji.
Obrazom rodzącego się uczucia między Stevensem a panną Kenton towarzyszą sceny polityczno-dyplomatycznych rozgrywek w Darlington Hall. Przełożony Stevensa, lord Darlington, ma bowiem szczególną słabość do narodu niemieckiego, która w połączeniu z jego naiwnością polityczną zaprowadzi go do flirtu z nazizmem.
"Okruchy dnia" to film wybitny,który subtelnymi środkami ukazuje uwikłanie człowieka. Spętanie przez konwenanse,przyjęte formy ale i przez narzucone wewnętrznie ograniczenia. W szerszym znaczeniu to także opowieść o zaślepieniu, które pcha nas na drogę, z której nie ma już ucieczki. Lord Darlington umiera w niesławie jako zdrajca ojczyzny; miłość Stevensa i panny Kenton pozostanie niewypowiedziana i niespełniona, oni sami zaś uwięzieni w rolach, które sami sobie wyznaczyli.
Bohaterowie: Anthony Hopkins i Emma Thompson stworzyli niezapomniany duet. Ich oszczędna gra wzmacnia wrażenie napięcia emocjonalnego między Stevensem a panną Kenton. On jest chłodnym profesjonalistą,zamkniętym na miłość,ona jest zbyt dumna, by o nią otwarcie zabiegać. Ucieczka Stevensa w bezpieczny i uporządkowany świat służby i obowiązku doznaje wstrząsu dopiero w momencie konfrontacji z przeszłością, która nagle przestaje być powodem do dumy, a napełnia uczuciem bliskim zażenowania. Decyzja panny Kenton, upokorzonej nieodwzajemnionym uczuciem, o poślubieniu "pierwszego lepszego" kładzie się cieniem na jej całym życiu, nieustannie zmuszając do snucia wizji alternatywnej rzeczywistości, z kamerdynerem Stevensem u boku...
Kostiumy: wiernie oddano klimat epoki z jej wyraźnym podziałem na salony i kuchnię. Przedwojenny przepych ożywa na naszych oczach w osobach gości lorda Darlingtona, zaś schludny i konserwatywny ubiór służby przypomina o całych zastępach ludzi pracujących nad zachowaniem tego blasku.
Tło historyczne: Związki angielskich wyższych sfer z ideologią nazistowską to temat do dziś wzbudzający emocje. O faszystowskie sympatie podejrzewano króla Edwarda VIII, którego po abdykacji z powodów osobistych ( Wallis Simpson) odsunięto na wszelki wypadek od bieżącej polityki. Partia Hitlera zyskiwała sympatię w oczach niektórych Brytyjczyków głównie ze względu na swą postawę antykomunistyczną. Wielu skłonnych było uznać nazistów za mniejsze zło, swoistą zaporę przed ekspansją komunizmu. Bliskie związki z nazistami nawiązała część wpływowej rodziny Mitford: Diana poślubiła założyciela brytyjskiej partii faszystowskiej( zdelegalizowanej w 1940r.) Oswalda Mosley, zaś Unity przyjaźniła się z samym Adolfem Hitlerem (wypowiedzenie wojny Niemcom skłoniło ją do próby samobójczej). Co ciekawe ich siostra Jessica aktywnie działała jako członek amerykańskiej partii komunistycznej...
Ocena: 5/5
Linki: filmweb


2 komentarze:

Kalina Nawrot pisze...

Hopkins jest mistrzem!
akcesorialazienkowe.net.pl

Ada Drygas pisze...

bardzo mi się podobał ten film, lubię takie klimaty... monalisa