piątek, 29 stycznia 2010

Saga rodu Forsyte'ów ( The Forsyte Saga)Akcja: 1886-1923, Anglia
Fabuła: Monumentalna saga, która poprzez losy wpływowej i zamożnej rodziny z wyższej klasy średniej śledzi dzieje Imperium Brytyjskiego : od rozkwitu ery wiktoriańskiej do powolnego upadku w okresie międzywojennej zawieruchy. Forsyte'owie są niemalże karykaturalnym uosobieniem wartości i stylu życia burżuazji: snobistyczni, pozbawieni fantazji,przeliczający wszystko na pieniądze i wyznający kult własności. Kluczem do zrozumienia ich świata jest potrzeba posiadania ludzi i rzeczy . Będąca impulsem do nieustannego bogacenia się, stanowi również przeszkodę w nawiązywaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Kiedy żona głównego bohatera, traktowana przezeń bardziej ,jako kolejny piękny bibelot , niż życiowa partnerka, znajduje sobie kochanka, rozsierdzony mąż egzekwuje swe prawo właściciela i brutalnie ją gwałci.
Kolejne pokolenia powielają błędy rodziców, z tą różnicą, iż konserwatyzm tamtych zastępuje nihilizm.
Bohaterowie: Jak na wielopokoleniową sagę przystało film ma wielu bohaterów.Dobroduszne ciotki i kostyczni wujowie, lwice salonowe i nonszalanccy utracjusze, strażnicy tradycji i outsiderzy.
Na szczególną uwagę zasługuje Soames Forsyte, kapitalista z krwi i kości, w którego sztywne poczucie moralności wdziera się niespodziewanie namiętność pod postacią Ireny Heron. Jego późniejsze losy obrazują konfrontację mentalności wiktoriańskiej z nowoczesną,dwudziestowieczną.
Kostiumy: Seria z czasów, gdy telewizja miała widzom do zaoferowania dużo więcej niż tańczące gwiazdy, to klasyk gatunku. Kostiumy są zachwycające, choć nie brakuje wpadek. Największy zarzut dotyczy jednak makijażu, wystarczy pobieżny rzut oka na ekran, by stwierdzić w jakiej dekadzie kręcono film. Mocno podmalowane oczy, znak rozpoznawczy lat 60 i 70 XX wieku, psują efekt najlepszej nawet sukni z epoki.
Tło historyczne: Epoka wiktoriańska, szczytowy okres brytyjskiego imperializmu trwała od 1837 do 1901 r. Centralne miejsce w społeczeństwie wywalczyła sobie wreszcie burżuazja. Forsyte'owie są idealnym przykładem awansu społecznego klasy średniej w XIX wieku. Wykształceniem i stylem życia nie ustępują rodowej arystokracji, a w wielu wypadkach są od niej zamożniejsi. Przykład Fleur Forsyte , która przez małżeństwo związała się z rodziną szlachecką nie był wówczas odosobniony. Mariaże pieniędzy i tytułów przestały być postrzegane jako mezalianse.
Ocena:5/5
Linki: filmweb
Brak komentarzy: