czwartek, 3 lutego 2011

Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny.( Die Buddenbrooks)
Akcja: 1845-1870, Lubeka
Fabuła: Zapis upadku kupieckiego rodu na tle panoramy XIX-wiecznej Lubeki. Film oparty na dziele Tomasza Manna nie jest jego wiernym odwzorowaniem. Ograniczając krąg bohaterów i wątków, zachowuje jednak książkowy rozmach w nakreśleniu przemijającego świata. Powieść Manna została bowiem uznana za swoisty manifest ginącej kultury mieszczaństwa. Ma on słodko-gorzki posmak, gdyż z nostalgicznej atmosfery utworu przebija rozczarowanie portretowanym środowiskiem. Podążając tropem powieści film nie daje prostego wytłumaczenia ,dlaczego świetnie prosperująca rodzina w każdym kolejnym pokoleniu zdaje się tracić siły życiowe i wolę walki o swoje miejsce w świecie handlu. W zamian zabiera widzów na sale balowe, do kantorów kupieckich i nadmorskich kurortów, konfrontując ich tętniącą bogactwem otoczkę z zamierającym duchem bohaterów.
Bohaterowie: W centrum opowieści znajduje się rodzeństwo Buddenbrooków, każde na swój sposób próbujące odnaleźć się w sztywnych ramach wyznaczonych przez rodzinną tradycję. Najstarszy Tomasz podąża drogą przodków, by przekonać się,że wiedzie ona do osobistego i zawodowego niespełnienia. Jego siostra Tonia wikła się w kolejne nieudane małżeństwa, mające udowodnić jej samej i reszcie świata,że ma swój udział w budowaniu prestiżu rodowego nazwiska. Najmłodszy Christian usiłuje zbuntować się, ale daremny to wysiłek, skoro w swym sprzeciwie nie proponuje nic w zamian.
Kostiumy: Konwencję wyznacza solidna mieszczańska obyczajowość. Dominują wzory konserwatywne, stroje mają być przede wszystkim schludne, dopiero w dalszej kolejności eleganckie. Odwrotna prawidłowość widoczna jest w przypadku żony Tomasza, wyrafinowanej artystki Gerdy. Tu estetyka przeważa nad funkcjonalnością.
Tło historyczne: Pisząc powieść o rodzinie Buddenbrooków Tomasz Mann czerpał szeroko z własnych doświadczeń. Urodził się w Lubece jako syn zamożnego hurtownika zbożowego i senatora, którego przedwczesna śmierć spowodowała upadek rodzinnej firmy. W testamencie wypowiedział się też stanowczo przeciwko karierze literackiej synów. Ten konflikt między szacowną profesją kupca a dążeniem do nieskrępowanej wolności tworzenia znalazł odbicie na kartach książki, choć jej naczelni buntownicy o artystycznych duszach skończyli żyjąc w poniżeniu lub dosięgła ich przedwczesna śmierć.
Ocena:5/5
Linki: filmweb


4 komentarze:

Femme Fragile pisze...

Moja ulubiona książka! ... i mój ostatnio ulubiony film :)

Tomasz Nowak pisze...

może ja również sięgnę po ten film wieczorem
willa

Tomek Wilczek pisze...

bardzo fajny film :) pozdrawiam! paperplane

Kasia Janicka pisze...

Właśnie oglądałam. Piękny:)
Pozdrawiam