niedziela, 5 czerwca 2011

Pokuta ( Atonement)




Akcja: 1935-1940, Anglia
Fabuła: Na pierwszy rzut oka "Pokuta" stanowi melodramat w wojennych dekoracjach. Kochankowie rozdzieleni na skutek fałszywego oskarżenia odnajdują się ponownie w samym środku brutalnej wojny. Fabuła doskonale oddaje sedno całej historii: nic nie jest tym, czym się wydaje. Motywem przewodnim jest raczej subiektywność postrzegania wydarzeń, która w połączeniu z uprzedzeniami i niewiedzą jest w stanie złamać komuś życie. Także tej osobie, na której taka odpowiedzialność ciąży. Dramat Briony ujawni się z całą mocą w końcowych scenach filmu. Żal nie ucichnie, krzywda nie zostanie naprawiona. Pozostanie tylko odkupienie, zrodzone tam, gdzie początek miała też sama wina: w wyobraźni.
Bohaterowie: Film koncentruje się na skomplikowanych relacjach między trójką bohaterów. Przez pierwszą połowę filmu obserwujemy, jak tłumiona, wzajemna fascynacja Cecilii i Robbiego powoli rozkwita w dojrzałe uczucie. Jednocześnie zyskujemy możliwość podpatrywania sytuacji oczami dorastającej Briony. Ze względu na dużą różnicę wieku stosunki między nią a starszą siostrę są raczej chłodne i żadna nie może zwierzyć się drugiej ze swoich obaw, czy pragnień. Briony intuicyjnie wyczuwa napięcie erotyczne, jakie panuje w domu, ale nie potrafi odróżnić zdrowej seksualności od wynaturzonej. W konsekwencji zgwałcenie jej rówieśniczki zlewa się w jeden obraz z romansem siostry.
Kostiumy: Miejsce w historii kostiumów filmowych "Pokuta" zawdzięcza efektownej zielonej sukni, którą miała na sobie bohaterka grana przez Keirę Knightley. Wieczorowa suknia idealnie wpisuje się w kontekst epoki jednocześnie przemawiając do współczesnej estetyki. Keira wygląda w niej wyrafinowanie, ale dzięki delikatnemu makijażowi i swobodnej fryzurze zachowuje dziewczęcy urok. W przypadku jej filmowej siostry granej kolejno przez Saoirse Ronan, Romolę Garai i Vanessę Redgrave ważna okazała się dbałość o detale. Dręczona wyrzutami sumienia Briony w pewien sposób zatrzymała się emocjonalnie w okresie dorastania, kiedy jedna błędna decyzja zaważyła na całym jej życiu. Uwidacznia to fryzura, która mimo upływających lat pozostaje niezmienna.
Tło historyczne: W drugiej połowie filmu akcja przybiera mroczniejsze tony, a kameralna historia staje się Historią. Wstrząsające obrazy ewakuacji wojsk spod Dunkierki, szpitale wypełnione umierającymi żołnierzami, codzienność paraliżowana bombardowaniem stanowią uderzający kontrast z początkowymi partiami filmu.
Ocena: 4/5
Linki: Filmweb
























7 komentarzy:

Caitri pisze...

Bardzo mi się ten film podobał, książka jeszcze bardziej. A zielona suknia Keiry - przepiękna.

nnonsensee pisze...

Nie widziałam, ale może się skuszę. W takich filmach zazwyczaj jestem za bardzo zapatrzona w kostiumy, które są genialne!

Tak więc obserwuję ;)

Kalina Nawrot pisze...

Bardzo dobry film! Chętnie do niego wracam.
bedeasystentkastomatologiczna

Tomasz Nowak pisze...

bardzo fajny film :) również polecam
furman

Jagoda Wysoczyńska pisze...

oglądałam już chyba ze trzy razy i pewnie jeszcze kiedyś się skuszę, bardzo dobry film chrobry

Kornelia Nowaczyk pisze...

jak dla mnie zapowiada się bardzo ciekawie:)
http://www.budom-market.pl/s/9/uslugi

Laura Nowak pisze...

uwielbiam filmy kostiumowe :)