wtorek, 24 marca 2009

Niezwykły dzień panny Pettigrew (Miss Pettigrew lives for a day)


Akcja: 1939, Londyn
Fabuła: Lekka w formie i treści opowiastka o jednym dniu, który odmienia życie zahukanej guwernantki i wszystkich spotkanych na jej drodze osób. Skrywająca osobistą tragedię i wyraźnie zagubiona w realiach współczesności panna Pettigrew zniechęca do siebie kolejnych pracodawców, aż w końcu trafia przypadkiem do domu młodziutkiej szansonistki Delysii Lafosse. Wschodząca gwiazdka estrady znajduje w niej idealną pomoc do rozwiązywania problemów z natrętnymi adoratorami, a przy okazji wprowadza ją do wyrafinowanego świata artystów i dyktatorów mody.
Film nie sili się na oryginalność, historia od początku wydaje się znajoma, a mimo to ogląda się ją bez cienia znużenia. Duża w tym zasługa sprawnej narracji, świetnie dobranej muzyki, efektownych kostiumów i wysokiej klasy aktorstwa. Twórcy dokonali rzadkiego wyczynu: ograne motywy przekształcili w niebanalny romans i urzekającą przypowieść o szansie na szczęście, która przychodzi w najbardziej nieoczekiwanym momencie życia.
Bohaterowie:Rola Frances McDormand to perełka; mimo zewnętrznej szorstkości Pettigrew połączoną na dodatek z manierą rozgoryczonej dewotki , już od pierwszej sceny wzbudza sympatię, która znajduje potwierdzenie w miarę jak jej postać ewoluuje. Okazuje się twardo stąpającą po ziemi , ale i staromodnie wrażliwą , uczuciową kobietą, której szansę na miłość przekreśliła I wojna światowa.
Dopełnieniem zasadniczej Guinevere jest trzpiotowata, lekko traktująca życie i wyzyskująca zainteresowanie wpływowych mężczyzn panna Lafosse. W interpretacji Amy Adams to prosta, infantylna dziewczyna nie mogąca zdecydować się między karierą a uczuciem. Aktorka wykazała się sporą klasą, nie pozwalając by jej, ozdobnikowa w gruncie rzeczy rola, została przyćmiona przez bardziej utalentowanych partnerów z planu filmowego.
Kostiumy: Przepych rodem z Hollywood w przededniu katastrofy; świat, do którego trafia niespodziewanie panna Pettigrew to wysepka próżności i pustego blichtru; kostiumy charakteryzują się wystudiowaną elegancją, nawet luksusowa bielizna urasta do rangi małego dzieła sztuki. Nadciągają jednak ciężkie czasy wymuszające skromność. Decyzja jednego z bohaterów, projektanta tejże bielizny właśnie, o przewartościowaniu priorytetów i powrocie do wyrabiania pospolitych skarpet jest tego wymownym przykładem.
Tło historyczne: Temat zbliżającej się wojny jest obecny w rozmowach głównych bohaterów jako nieuchronnie nadciągające zło, przypominające starszym pokoleniom o koszmarze Wielkiej Wojny. Niewątpliwie nikt nie spodziewał się, że poziomem okrucieństwa i liczbą ofiar znacznie ją przebije. Eskalacja konfliktu w 1939 była po części konsekwencją porażki Niemiec w 1918 i narzucenia jej warunków traktatu wersalskiego. Retoryka odwetu przewijała się w wielu przemówieniach Adolfa Hitlera i to ona w dużej mierze stała za sukcesem wyborczym jego partii, NSDAP. Towarzyszący kryzysowi gospodarczemu wzrost nacjonalistycznych nastrojów pogłębił chaos, którego pozbawiona silnych instytucji demokratycznych oraz wsparcia międzynarodowego, Republika Weimarska nie była w stanie opanować.
Ocena: 4/5
Linki:
http://www.filmweb.pl/f431889/Niezwyk%C5%82y+dzie%C5%84+Panny+Pettigrew,2008


1 komentarz:

Jakub pisze...

Muszę przyznać, że naprawdę dobrze się ubawiłem oglądając ten film:) a Twój blog jest naprawdę super:) Pozdrawiam i miłego wieczoru:)