niedziela, 22 marca 2009

Zakochany Molier ( Moliere)


Akcja: 1645-1658, Francja
Fabuła: " Z nieszczęścia bije niewyczerpane źródło komedii". Kwestia wypowiedziana przez jedną z kluczowych bohaterek filmu, w pełni oddaje istotę dzieł Moliera. Wyrafinowany dowcip kryje gorzką prawdę o naturze człowieka.
Film stanowi wariację na temat losów pisarza w okresie między trafieniem do więzienia za długi a triumfalnym powrotem do Paryża . Lukę w życiorysie artysty postanowiono wypełnić zlepkiem historii wziętych żywcem z jego komedii. Pomysł ciekawy i gwarantujący odpowiednią dawkę humoru, ale pozbawiający film własnej autonomii. W gruncie rzeczy nie tyle otrzymujemy portret wielkiego twórcy, co oglądamy przeniesione na duży ekran wątki z jego najsłynniejszych sztuk. Wyłapywanie literackich odniesień ma swój urok, ale nie jest w stanie zamaskować wtórności tak skonstruowanego dzieła.
Bohaterowie: Aktorzy są najmocniejszym punktem filmu. Rewelacyjną , tytułową rolę stworzył Romain Duris. Molier w jego wykonaniu to inteligentny i obdarzony poczuciem humoru obserwator, niewolny jednak od śmieszności, które wypunktowuje w swych satyrycznych utworach. W jego dążeniu do tworzenia "poważnych" dzieł pobrzmiewa pycha; upór z jakim odmawia komedii rangi sztuki połączony z żałosnymi popisami "talentem dramatycznym" budzi szczery śmiech.
Muzą pisarza jest Elmira , grana subtelnie przez Laurę Morante. Dzięki Molierowi przeżywa drugą młodość, sama zaś wyświadcza mu przysługę o wiele większą. To za jej sprawą Molier porzuca rojenia o pisaniu tragedii kierując swe ambicje w stronę uszlachetnienia farsy.
Pozostali bohaterowie to typy zaludniające molierowski świat. Jest mieszczanin z pretensjami do szlachectwa ( autentycznie zabawny Fabrice Luchini); arystokrata z podupadającą fortuną, gardzący handlem, ale nie zdobytymi nim pieniędzmi ( Edouard Baer, czyli pamiętny Otis z "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra"); zarozumiała snobka bez serca ( Ludivine Sagnier) ; wreszcie zakochani , którym na drodze do szczęścia staje sprzeciw ojca.
Kostiumy: nie jestem wielbicielką barokowej mody, miała ona w sobie jednak sporo teatralności, która dobrze wpisuje się w klimat filmu; kostiumy raczej nie powalają ale też nie grzeszą archaicznością.
Tło historyczne: Początki kariery największego komediopisarza w dziejach Francji, a pewnie też Europy, były skromne. W 1643 założył w Paryżu wędrowną trupę wystawiającą farsy i modne wówczas commedia dell'arte . Grupa nie odniosła sukcesu szybko bankrutując. Przełomem okazało się wystawienie w 1659 " Pociesznych wykwintniś", w których obśmiano powierzchowną erudycję lwic salonowych. Kolejne sztuki ugruntowały pozycję Moliera ; jego "Skąpiec", czy "Świętoszek" do dzisiaj stanowią żelazny repertuar teatralny, udowadniając, że zaprawiony goryczą śmiech z ludzkich przywar jest ponadczasowy.
Ocena: 3,5/5
Linki:
http://zakochany.molier.filmweb.pl/1 komentarz:

Barbara Koniek pisze...

Ciekawy blog ogólnie
:)