wtorek, 24 marca 2009

Jedwab (Silk)

Akcja: 1862, Francja, Japonia
Fabuła: Smutny przykład, jak zmarnować genialną historię. Film Francois Girarda miał wszelkie szanse, by stać się arcydziełem: opowieść o przemytniku jedwabników, który odtrąca prawdziwe szczęście dla jałowej pogoni za jego ułudą ,oferowała zarówno rozmach inscenizacyjny, jak i ambitną treść . Autorzy nie wykorzystali jednak potencjału , jaki daje zderzenie dwóch kultur. Mimo,iż główny bohater odbywa kilka razy długą i niebezpieczną podróż, o jej "rozmachu" zaświadcza jedynie migawka z przedziału pociągu i smętny pochód przez bezkresną Syberię.
Zawodzi też wątek romantyczny, który doskonale współgra z ascetyczną konwencją filmu. Emocjonalny chłód między parą kochanków to gwóźdź do trumny każdego melodramatu. Zakończenie filmu wnosi do tej niemrawej historii trochę świeżości, ale to za mało, by usprawiedliwić jej banalność.
Bohaterowie: Keira Knightley jest na pierwszym miejscu mojej listy "najbardziej przecenianych aktorek wszechczasów". Rola Helene, odtrąconej żony i niespełnionej matki, nic w tej kwestii nie zmieniła. Ale trudno mieć o to pretensje do samej aktorki. Postać Helene jest wręcz do bólu konwencjonalna, wręcz wyprana z osobowości. Jej filmowy mąż , grany przez Michaela Pitta to największa pomyłka obsadowa. Trudno zrozumieć dlaczego postać, której motorem działań jest namiętność i odwaga, wypada na ekranie tak mdło i płasko.
Kostiumy: stylistyka filmu jest konsekwentnie skromna, co akurat kostiumom wyszło na dobre. Keira w wydaniu eterycznej damy prezentuje się całkiem nieźle i nawet jej na wskroś współczesna uroda nie zakłóca ogólnego wrażenia.
Tło historyczne: Japonia została "odkryta" dla Europejczyków przez kupców holenderskich w XVI wieku. Jej ogromny potencjał, zarówno na polu wymiany handlowej, jak i misji chrystianizacyjnej, skwapliwie wykorzystywano, aż do ok. 1636 r., kiedy zakazano kontaktów z kupcami i misjonarzami europejskimi. Izolacja Japonii trwała ponad 200 lat. Kres położyli jej Amerykanie oraz Brytyjczycy, którzy przełamali niechęć Japończyków ostrzeliwując japońskie porty. Cesarz Mutsuhito otworzył granice Japonii, co pociągnęło za sobą nieodwracalne zmiany polityczno-społeczne. Zniesiono feudalizm, klasa samurajów odeszła w niebyt historii, uchwalono na modłę europejską konstytucję, a sama gospodarka przeszła okres gwałtownej modernizacji.
Ocena: 2/5
Linki: http://www.filmweb.pl/f285542/Jedwab,2007

Brak komentarzy: