poniedziałek, 8 czerwca 2009

Kochanice króla ( The Other Boleyn Girl)


Akcja: 1522-1536, Anglia
Fabuła: Jeden z najbardziej eksploatowanych w (pop)kulturze wątków historii Anglii , opowiedziany z perspektywy "tej drugiej Boleyn". O Mary Boleyn, siostrze niesławnej Anny, niewiele wiadomo. Przez pewien okres cieszyła się pozycją kochanki króla, ale ich związek nie wykroczył nigdy poza ramy przelotnej miłostki. Film koncentruje się na pokazaniu rywalizacji sióstr o względy władcy, ale czyni to w sposób szablonowy i tendencyjny. Skontrastowanie rywalek na zasadzie "blondwłosa anielica i ciemna czarownica" jest koncepcją do bólu banalną, nie wspominając już o zacieraniu prawdy historycznej, którą zresztą twórcy potraktowali z radosną dezynwolturą. Lista wypaczeń i przekłamań jest długa i szczerze mówiąc nie mogę zrozumiec dlaczego ,tak fascynującą historię postanowiono dodatkowo "ulepszyc "o chwyty rodem z najgorszych telenowel.
Bohaterowie: Mary Boleyn ,grana przez Scarlett Johansson , została przedstawiona ,jako wzór cnót wszelakich . Niewinna, po kobiecemu łagodna i czuła jest zupełnym przeciwieństwem swej ambitnej i bezwzględnej siostry. Historia ma na ten temat zupełnie inne zdanie; Mary wraz z siostrą przebywała na dworze króla Francji ( co było wyróżnieniem, a nie karą, jak to zaprezentowano w filmie!), gdzie dorobiła się od samego miłościwie panującego przydomku " wielka prostytutka" i " angielska klacz". Uczynienie z Mary naiwnej dziewicy odbyło się kosztem Anny, która z ambitnej i dumnej kokietki awansowała do miana złośliwej wiedźmy. Bezdusznie kradnie siostrze królewskiego kochanka, gdy ta rodzi jego syna, namawia brata do kazirodztwa, brakuje tylko lotu na sabat czarownic.
Wyjątkowo bezbarwnie wypada król Henryk. Eric Bana pozwolił , by zdominowały go filmowe żony i kochanki. Jego związek z Anną również padł ofiarą fantazji twórców obrazu. Kuriozalna jest zwłaszcza scena gwałtu - właśnie tak wyobrażono sobie skonsumowanie związku, dla którego Henryk zerwał stosunki z papiestwem i naraził kraj na inwazję zatroskanych obrońców wiary katolickiej.
Kostiumy: wielki atut filmu; w miarę wierne realiom epoki, a przy tym niezwykle wystawne, urzekające bogatą kolorystyką.
Tło historyczne: Anna Boleyn zajmuje wśród żon Henryka VIII szczególne miejsce. Bez przesady można stwierdzic, iż jej małżeństwo z królem zmieniło bieg historii Anglii. Henryk, który w początkach panowania otrzymał od papieża zaszczytny tytuł "obrońcy wiary"(Defensor Fidei) w niecałe dziesięc lat później doprowadził do rozłamu religijnego. Z potępionego związku narodziła się Elżbieta I, która swym panowaniem przypieczetowała reformy ojca , wynosząc kraj do rangi mocarstwa.
Ocena: 3/5
Linki:http://www.filmweb.pl/f297154/Kochanice+kr%C3%B3la,2008


2 komentarze:

Elenoir pisze...

Pod wpływem filmu "Elizabeth" i serialu "Tudorowie" zainteresowałam się historią tej dynastii i dlatego jedyne, co mi się w tym filmie mogło podobać to kostiumy. Również nie mogłam zrozumieć zastępowania faktów, które rzeczywiście miały miejsce, nudnymi produktami wyobraźni twórców filmu.

Kacper M pisze...

Bardzo ciekawy blog, szkoda ze nie zamieszczasz juz nowych notek. Pozdrawiam i zapraszam do mnie na blog o filmach, wlasnie dodalem posta :].
pozdrawiam
kacper