niedziela, 16 listopada 2008

Titanic
Akcja: 1912 r.
Fabuła: widowiskowa rekonstrukcja zatonięcia brytyjskiego transatlantyku w czasie jego dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Tłem opowieści jest historia tragicznej miłości dziewczyny z wyższych sfer i ubogiego malarza.
Przebój kasowy lat 90 połączył dwa , skrajnie odmienne stylistycznie gatunki filmowe: film katastroficzny i melodramat. Karkołomne przedsięwzięcie odniosło jednak spektakularny sukces, zgarniając 11 statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Efekty specjalne robią wrażenie nawet dzisiaj, co w epoce Matrixa , czy Władcy Pierścienia, świadczy o sporej klasie.
Historia miłosna jest obowiązkowo ckliwa i złożona z klisz fabularnych, choć jako nastolatka poświęciłam jej cały album wycinków prasowych.
Bohaterowie: melodramaty są wbrew pozorom gatunkiem filmowym niezwykle wymagającym. Dobra historia miłosna musi znać proporcje; dramat powinien równoważyć sentymentalizm i akcenty romantyczne; humor jest pożądany, ale w umiarkowanych ilościach, gdyż jego nadmiar zamieni delikatny uśmiech w rechot, a melodramat w prostacką komedię romantyczną. Największe wyzwanie stanowi natomiast dla aktorów. Łatwo się tu zbłaźnić, rysunek postaci jest zazwyczaj płaski, zaś akcentowanie romantycznych przeżyć nie pozwala na pogłębienie psychologicznej strony bohaterów.
Kate Winslet i Leonardo DiCaprio stworzyli wspaniały duet. Titanic wywindował ich kariery, ale nie zdołał też zaszufladkować . Oboje zagrali później wiele różnych, lepszych ról, co nie oznacza oczywiście, że gry w filmie Camerona powinni się wstydzić. Na ekranie urzekają młodzieńczą pasją i żywiołowością.
Kostiumy: wspaniałe; zgodne z realiami historycznymi , a więc niezwykle wystawne, wierne stylistyce XIX wieku, ale noszące zapowiedź rewolucji lat 20, kiedy to desperackie pragnienie wolności wyrażane przez bohaterkę filmu, znajdzie potwierdzenie w modzie i stylu.
Tło historyczne: Titanic był jednym z trzech liniowców typu Olympic. Wyrażał typowe dla początku XX wieku zachłyśnięcie się możliwościami techniki. Miał w zamierzeniach być największym i najbardziej luksusowym statkiem na świecie . Zderzenie z górą lodową położyło kres tym planom, majestatyczny Titanic poszedł na dno. Liczba ofiar była przytłaczająca: z 2228 pasażerów zginęło 1523, przeżyło tylko 705. Tego tragicznego bilansu można było uniknąć. Zabrakło jednak wyobraźni: mała liczba szalup ratunkowych; archaiczne przepisy o wymogu oddzielenia pasażerów klasy trzeciej od reszty, wreszcie nadmierna prędkość.
Katastrofa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Pod jej wpływem zmieniono przepisy dotyczące bezpieczeństwa; upowszechniono także sygnał SOS.
Ocena: 4/5
Linki:
http://titanic.filmweb.pl/

2 komentarze:

retrostyl pisze...

Świetny pomysł na bloga!

Barbara Koniek pisze...

Wspaniały film, rzadko podobają mi się aż tak komercyjne filmy, ale ten zaliczam do swoich ulubionych:)

Pozdrawiam