sobota, 24 stycznia 2009

Elizabeth

Akcja: Anglia, 1555-1559
Fabuła: pierwsze lata panowania Elżbiety I jako przypowieść o istocie władzy.
Losy tej ,chyba najwybitniejszej władczyni w historii Anglii, fascynują kolejne pokolenia twórców. Charyzmatyczna, dalekowzroczna, obdarzona instynktem politycznym i skomplikowaną osobowością, przedstawiana jest zawsze niczym żywe ucieleśnienie despotyzmu.
Shekhar Kapur postanowił zupełnie inaczej rozłożyć akcenty. W otwierającej scenie widzimy tańczącą , rozbawioną dziewczynę, otoczoną przez rówieśników i jak najdalszą od wielkiej polityki, która za chwilę przerwie tę beztroskę, wtrącając ją do więzienia.
Prawem sukcesji Elżbieta obejmuje tron po swej nieszczęsnej, przyrodniej siostrze, którą historia osądzi jako 'krwawą". Młoda, niedoświadczona, ale niezwykle inteligentna dziewczyna stanowczo oświadcza wolę sprawowania rzeczywistej władzy. Jeszcze nie wie, że decyzja ta oznacza utratę nie tylko prawa do osobistego szczęścia, ale i możliwości kierowania się wyłącznie własnym sumieniem.
Elżbieta przechodzi szokującą przemianę. Ścięcie włosów i założenie peruki, zakrycie twarzy grubą warstwą bielidła , czyni ją podobną do posągu, symbolu , który z czasem zatrze wspomnienie niewinnej dziewczyny , mając już na zawsze określić ja jako majestatyczną, nierzeczywistą Królowę Dziewicę.
Bohaterowie: bardzo długo niedoścignionym ideałem filmowej Elżbiety była dla mnie Glenda Jackson w rewelacyjnym serialu BBC "Elizabeth R". Muszę przyznać ,że wykonanie Cate Blanchett nie tylko wytrzymuje porównanie z wielką Glendą, ale i wzbogaca rysunek królowej o pomijane wcześniej elementy. Elżbieta w interpretacji Cate jest bardziej krucha, ma więcej wątpliwości przez co jej późniejsza ewolucja w budzącą respekt monarchinię nabiera głębszego znaczenia.
Na uwagę zasługuje rola Geoffrey'a Rusha jako Francisa Walsinghama. Stworzył przekonujący portret mentora, przewodnika po pułapkach władzy, wreszcie najważniejszego architekta polityki młodziutkiej królowej.
Kostiumy: wierne realiom historycznym; obrazują przemianę samej Elżbiety, która w pierwszej części filmu nosi rozpuszczone włosy i dziewczęce , urzekające lekkością stroje, by na koniec zamienić je na bardziej majestatyczną i uderzającą sztucznością garderobę.
Tło historyczne: Całe panowanie Elżbiety naznaczone było bezwzględnymi walkami religijnymi. Decyzja Henryka VIII o odłączeniu się kościoła angielskiego spod zwierzchnictwa papieskiego wywołała ostre konflikty zarówno w kraju, jaki i na arenie międzynarodowej. Obce monarchie, na czele z Hiszpanią, wykorzystały fakt obrony wiary katolickiej jako pretekst do ingerencji w wewnętrzne sprawy Anglii. Także w obrębie dynastii Tudorów i licznych skoligaconych z nią rodów powstały wzajemnie zwalczające się frakcje. Wstąpienie na tron Elżbiety ugruntowało pozycję protestantyzmu. Przyjęła tytuł Najwyższego Zwierzchnika Kościoła Anglii, zaś wydany w 1559 tzw. Akt o zwierzchnictwie (Act of Supremacy) nakazywał wszystkim urzędnikom złożenie przysięgi uznającej zwierzchność władzy królewskiej nad kościołem.
Ocena: 4/5
Linki:
http://www.imdb.com/title/tt0127536/


1 komentarz:

Michał_ pisze...

Fajny blog, o czymś co mnie trochę interesuję. :-)

Film ciekawy, historycznie zawiera błędy ale nie ma filmów całkowicie oddających realia. Generalnie film wybija się dzięki świetnej grze aktorów(Cate!). Też przyznaję 4/5.