niedziela, 15 listopada 2009

Konklawe (The Conclave)

Akcja: 1458, Rzym
Fabuła: Kulisy wyboru papieża Piusa II jako pretekst do ukazania złożonych mechanizmów władzy. 5 lat po zdobyciu Konstantynopola przez Turków Osmańskich Kościół staje przed odpowiedzią na pytanie o kształt papiestwa w czasach przełomu. Droga do osiągnięcia porozumienia okaże się wyboista.
Kardynałom zebranym, by wskazać przywódcę Kościoła daleko do pobożnych mędrców kierujących się wyłącznie własnym sumieniem. Szybko zawiązują się stronnictwa, które niczym zalążki współczesnych partii walczą o każdy głos przekupstwem, obietnicą stanowisk oraz perswazją. Postulat jednego z purpuratów, by wybrać " kogoś, kto wierzy przynajmniej w Boga" nabiera tu szczególnego wyrazu.
Bohaterowie: Emocjonalny ciężar filmu spoczywa na barkach trzech postaci: rywali o urząd papieski, czyli kardynała D'Estouteville i kardynała Piccolomini oraz młodego Rodrigo Borgia , który z biernego obserwatora staje się nagle tym, którego decyzja zaważy na wyniku konklawe. .
Główni antagoniści symbolizują różne wizje Kościoła. Elokwentny i dystyngowany D'Estouteville to zręczny dyplomata , któremu zależy na politycznym wzmocnieniu papiestwa. Bezpośredni i nieco rubaszny Piccolomini zagrożenie widzi w kryzysie duchowości. Między tymi skrajnościami krąży niezdecydowany Rodrigo, dla którego to pierwsze w życiu konklawe stanie się cenną lekcją sztuki dokonywania wyborów.
Kostiumy: Skromny budżet nie przeszkodził w starannym dobraniu ubioru kardynałów. Francuski kandydat na papieża jest spośród wszystkich purpuratów najbardziej arystokratyczny, tak w ubiorze, jak i zachowaniu. Skromny Piccolomini wygląda troche na jego tle , jak dzikus, co zresztą odpowiada filmowej konstrukcji ich postaci.
Tło historyczne: W filmie mamy okazję zobaczyć sylwetki aż 4 biskupów Rzymu. Kalikst III, którego śmierć otwiera cały obraz ,pochodził z hiszpańskiego rodu Borgia. Faworyzowanie rodaków przy rozdawaniu stanowisk i przywilejów stało się zarzewiem wielu konfliktów, których eskalacja nastąpiła w dniu śmierci papieża, powodując gwałtowne protesty wymierzone w "Katalończyków".
Jego następca, Pius II widział cel swojego pontyfikatu ( lata 1458-1464) w wyzwoleniu Europy od zagrożenia islamskiej Turcji.
Młody Rodrigo Borgia to nikt inny , jak niesławny papież Aleksander VI, którego pontyfikat uwazany jest za najgorszy w historii Kościoła. Rozwiązłość, nikolaizm, symonia i nepotyzm złożyły się na jego "czarną legendę". Vanozza Cattanei, która również pojawia się w filmie urodziła mu kilkoro dzieci, w tym Lukrecję i Cezara.
W kilku scenach pojawia sie również Giuliano della Rovere , czyli przyszły papież Juliusz II. Największy wróg Aleksandra VI, patron sztuki, za ktorego pontyfikatu Michał Anioł namalował freski w Kaplicy Sykstyńskiej.
Ocena: 4/5
Linki:http://konklawe.filmweb.pl/
1 komentarz:

Kasia Janicka pisze...

Fajny klimat ma ten film. :)

Pozdrawiam